PRP uygulaması nedir?

Kişinin kendi kanından elde edilen platelet bakımından zengin plazmanın kişiye tekrar uygulanmasıdır.PRP Kit (Platelet Rich Plasma) uygulaması son dönemlerde oldukça popüler bir yöntem olmuştur. PRP uygulaması; kişiden alınan kanın özel sistemler aracılığıyla ayrıştırılarak, platelet bakımından zengin bir plazma yani trombosit konsantresi elde edilerek, uygulaması hedeflenen bölgeye uygulaması temeline dayanmaktadır. Gerçek bir PRP ancak kaliteli bir PRP Kit ile mümkündür.

PRP Uygulaması sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Günlük hayatınıza devam edebilirsiniz, ancak 24 saat direkt güneş temasından kaçınılmalıdır.

Prp uygulaması nasıl planlanır?

Kişinin ihtiyacına göre 2–4 seans uygulama önerilir, seans aralıları 3–4 haftada bir olarak planlanır. Gerçek bir PRP uygulaması genellikle 2. Haftadan daha erken uygulanmamaktadır. Tabi ki en doğru uygulama protokülüne uygulayıcı uzman karar verecektir.

PRP uygulama seansı ne kadar sürer?

PRP ile platelet konsantresi 5 dakika içinde hazırlanır. Hazırlık ve uygulama süresi 20–30 dakikadır.

PRP Uygulamasında acı-ağrı hissedilir mi?

Uygulama bölgesine lokal bir anestezik krem-sprey uygulanması önerilir, uygulama esnasında ağrı-acı hissi olmaz; ancak sonrasında birkaç saat süren hafif yanma ve gerginlik hissi oluşabilir.

PRP kozmetik dermatoloji alanında ne tür uygulamalarda kullanılır?

PRP’nin başlıca estetik uygulama alanları yaşlanma karşıtı uygulamalar, ciltteki leke, gözenek, skar sorunları ve saç dökülmesi sorunlarıdır.

Growth Faktör içeren (yani büyüme faktörü içeren) mezoterapi solüsyonları PRP Kadar etkili midir?

Growth faktör içeren mezoterapi solüsyonları etkilidir ancak bir PRP uygulaması kadar etkili değildir. PRP bir hücre uygulamasıdır, kişinin kendi kanından elde edilen büyüme faktörlerinin mezoterapi solüsyonlarındaki büyüme faktörleri ile kıyaslanması çok doğru bir yaklaşım değildir.