Dermapen ile Cilt Gençleştirme nedir?

Dermapen ile Cilt Gençleştirme, kişinin vücudunun doğal süreçleri olan kolajen ve elastin sentezi mekanizmalarını tetikleyen ve bu sayede cildin genel olarak yeniden yapılandırılmasını sağlayan bir uygulamadır. Dermapen ile Cilt Gençleştirme uygulaması, cilt dokusunun ameliyat, yani cerrahi girişim gerekmeksizin daha genç, canlı, parlak ve gergin bir görünüme kavuşmasını amaçlamaktadır.

Dermapen ile Cilt Gençleştirme teknolojisi nasıl çalışır?

Dermapen ile Cilt Gençleştirme teknolojisinin temel çalışma mantığı, cilt üzerinde mikro düzeyde, gözle görülmeyen binlerce mikro kanallar oluşturmaktır. Mikro kanallar yoluyla vücudun onarıcı mekanizmalarının devreye girmesi tetiklenmekte, deri tarafından yara varmış gibi algı yaratarak, problemli cilt alanlarının yeniden yapılanması sağlanmaktadır. Yöntem vücudun iyileştirici hücrelerini belirli bölgelere fazlasıyla çekmektedir. Uygulama cilt yenileme ve gençleştirme amacıyla tek başına gerçekleştirebilmekle beraber, hyalüronik asit, vitamin ve PRP uygulamaları ile birlikte gerçekleştirildiğinde istenilen etki kuvvetlenir. Beraber uygulamanın amacı Dermapen cihazının binlerce gözle görülmeyen mikro kanallar oluşturduğu alanlara solüsyonların destek iyileştirici olarak eklenmesidir.Bu mikrokanallara verilen solüsyonların emilimi hızlı ve yoğun olur. Uygulamanın bir arada kullanımında, su tutma kabiliyetine sahip ve insan vücudunda da var olan bir polisakkarit olan hyalüronik asidin, cilt için gerekli olan vitamin ve antioksidanların ve PRP olarak adlandırılan ve kişinin kendi hücrelerinden elde edilen platelet yönünden zengin hücrelerin aktarımı yapılabilir.

Dermapen ve Dermaroller arasındaki fark nedir?

İki yöntemin sonuç ve kullanım amacı açısından herhangi bir farkı olmamakla birlikte, Dermapen yönteminin bir takım artıları bulunmaktadır. Dermaroller silindir şekli ve tek bir iğne seçeneği ile her bölgede rahatça kullanılamazken, Dermapen’e göre daha fazla hasar vererek uygulama esnasında acı oluşturabilmektedir. Dermapen yönteminde uygulama yapılan cihazın üzerinde bulunan iğne ayarlama özelliği sayesinde farklı bölgelere, farklı boyutlarda iğne ile işlem yapmak mümkündür.

Dermaroller (Solda) – Dermapen (Sağda)

Dermapen ile Cilt Gençleştirme uygulaması nasıl yapılır?

Uzmanın tespitlerine ve kişinin isteklerine göre istenilen sonuçlara ulaşmayı sağlayacak en uygun yöntemin Dermapen ile cilt gençleştirme uygulaması olması durumunda, ilk aşamada uygulamanın yapılacağı alan temizlenmekte ve hijyenik açıdan hazır hale getirilmektedir. Cilt üzerine sürülen ve lokal anestezi etkisi sağlayan kremler aracılığıyla kişinin işlem sürecinde duyabileceği ağrı ve sızı hissinin önlenmesi sağlanır. Lokal anestezi etkisinin ortalama 20 dakika içerisinde aktif hale gelmesinden sonra işleme başlanır. Uygulama alanının niteliklerine uygun şekilde cihazda kullanılacak olan ve derinliği 0.5 – 2.5 mm arasında değişen mikro iğnelerin ölçüsü işlem sonucuna uygun olarak uzman tarafından belirlenir. İyileştirme istenen problemli alanlara yönelik oluşturulan uygulama planına paralel şekilde, sorunlu alanlara deri üzerinden Dermapen cihazı ile farklı yönlerden geçiş sağlanmaktadır. İşlem sonrasında şişlik ve morluk oluşumunu önlemek amacıyla bölgeye hafifçe buz uygulanmakta veya rahatlatıcı solüsyonlar sürülmektedir. 45 dakika – 1 saat içerisinde tamamlanan işlem sonrasında kişi sosyal hayatına devam edebilmektedir. Hassas ciltlerde ortaya çıkabilecek hafif kızarıklıklar ve şişlikler birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Uygulama sonrası bölgeye uygulanması gereken bakım teknikleri ve güneşten koruma yöntemleri uzman tarafından kişiye tarif edilmektedir. Uygulamanın kaç tekrar gerektireceği kişinin özelliklerine ve uygulamanın kapsamına bağlı olarak farklılık göstermekte ancak 2–3 hafta arayla ortalama 4-6 seans uygulama yapılması önerilir.

Dermapen ile Cilt Gençleştirme uygulamasının etkisi ne kadar sürer?

Hücrelerde sağlanan yeniden yapılanma etkisi Dermapen ile Cilt Gençleştirme uygulaması sona erdiği andan itibaren hemen başlar. İlerleyen süreçte hücrelerin aktivitesi ile kolajen ve elastin sentezi arttıkça ciltte hissedilen ve fark edilen yenilenme giderek belirgin hale gelir. Yaklaşık 6 hafta süren ilk etkilerin ardından üçüncü aya doğru etkilerde en yüksek düzeye artış olur. Altıncı ay sonrası uygulamanın ciltte yarattığı yeniden yapılanma etkileri azalmaya başlar.Sağlanan etkilerin devam ettirilmesi amacıyla uygulama tekrar edilebilmekte ve istenen etkiler yenilenebilmektedir. Uygulamayı tekrar etmek için ideal zaman, altıncı ay sonrasıdır.

Uygulama sıklığı nasıldır?

Uygulama amacı ve işlem yapılan bölgeye göre değişmekle beraber 2 ila 8 seans uygulanır.iki işlem arası 1-4 hafta kadardır. Örneğin antiaging uygulaması için ayda bir 3 seans, iz ve yanıklarda 15-20 gün ara ile 10-12 seans, leke tedavisi için 15 günde bir 6-8 seans, saçta 10 gün ara ile 10 seans PRP ve Mezoterapi ile kombine edilir.

Olumlu belirtileri ne zaman görülür?

Uygulamadan itibaren minimum 6 haftada gözle görülen sonuçlar başlar, 3 Ayda maksimum etki elde edilir. Uygulama sonuçları kişiden kişiye, uygulama bölgesine, cilt yapısına, çevresel faktörlere göre değişir.

Lazerden farkı nedir?

Dermapen tüm cilt tiplerine uygulanalanabilir. Derinin ince olduğu gözaltı boyun gibi bölgelerde lazerle ısı hasarı oluşabilir, Dermapende ise böyle bir etki yoktur. Uygun uzunlukta iğnelerle her bölgeye uygulanabilir. Burun kenarı, dudak çevresi, göz çevresi gibi lazerle ulaşılması güç bölgelere, dermepen ile hiç bir sıkıntı çekmeden uygulama yapılabilir. Dermapen uygulamalarından sonra PRP, mezoterapi gibi İkincil işlemler deriye tatbik edilebilir, kombine uygulamalara olanak sağlar.

Hangi deri hastalıklarında Dermapen uygulanmaz?

 • İltihaplı rosasea olanlar
 • Aktif deri enfeksiyonu ,mantar enfeksiyonu ve uçuğu olanlar
 • Aktif sivilceli cilt tipi 4-5 olanlar
 • Cilt kanserleri
 • Siğilleri olanlar
 • Açık yarası olanlar
 • Keloide meyilli olanlar
 • Solar keratozu olanlar

Hangi hastalıkları olanlara uygulamadan kaçınılmalı?

 • HIV hastaları
 • Diyabetik hastalar
 • Kanseri olan hastalar, kemoterapi alanlar
 • Bağışıklık sistemi bozukluğu olanlar
 • Hemofili hastaları
 • Ağır karaciğer yetmezliği olanlar

Dermapen İle;

 • Cilt sıkılaşır, toparlanır, kendini yeniler, ciltte kollajen lif oluşumu artar.
 • Deri olgunlaşır, ince kırışıklıklar yok olur, derin kırışıklıklar azalır, açık gözenekler sıkılaşır.
 • Cilt tonu dengelenir, aktif madde emilimi artar.
 • 2-6 Dermapen seansı ile İstenen sonuç alınır.
 • 6 ayda bir tekrarlanabilir.
 • Etki kalıcıdır.
 • Oldukça güvenli bir uygulamadır.
 • Yaz aylarında dahi yapılabilir.
 • İyileşme süresi oldukça kısadır.
 • Özel bir bakım gerektirmez. kişi günlük yaşamına devam edebilir.